Kapitola 3: Děti mrtvých

Sever poznal 15 let klidu. Zná-li vůbec Sever takové slovo. Rody se opět rozhádaly. Míšenci se stali odpadem pro Illeny i Bytosti. Jsou skvrnou na štítu jich obou. Ale Západ, který před třemi Slavnostmi Severu získali na Severu veliké obchodní spojence a výhody, díky práci Míšenců sílí a bohatnou každým rokem.

Skoro 15 let prosperity. Ale jen skoro. Tma ve Hvozdu je náhle hrozivější. Dodávky kamení a dřeva často záhadně zmizí. A odboj Bytostí jako by se probudil z dlouhého spánku.

Stalo se to v zimě. S prvním sněhem. Celý Lissen a okolí byl obsazen Bytostmi, které nesou znak Stína, vůdce všech svobodných Bytostí. Nebylo o něm slyšet tak dlouho. Ano, Bytosti měly svého vůdce. Ravi Nai zradil svou Illenskou převýchovu a prý chrání odkaz šamanů kdesi hluboko v Hvozdu. Ale tihle nosí znak, který 15 let nikdo neviděl. Šeptá se, že je vede žena, napůl Bytost a napůl Přízrak. A její jméno vzbuzuje hrůzu. Olwen je zpět, říkají. Do Lissenu se od zimy nikdo nedostal, aniž by se vrátil zpět. Alyonské jednotky, vesničané, obchodníci. Kolem Lissenského panství je podivné kouzlo.

Blíží se Slavnosti Severu. Hvozd se budí do temnoty, Běsi se objevují na okraji snů všech Bytosti i Illenů se Severu. Krev z Masakru Sedmi možná nestačila na tak dlouho.

A je potřeba vykonat rituály. Je potřeba uctít předky. Je potřeba neopakovat staré chyby.

Ale Illenská moc chystá armádu Slunečních rytířů, rody mezi sebou brojí a po letech klidu jsou zase mnozí lační krve, soudů a boje. Sluneční církev tedy vysílá svou misii.

Bytostí slyší volání s Lissenu. Je sladké. Chutná po svobodě. Ale je to skutečně svoboda?

Na jaře však příjde nečekaný obrat. Lady Amber se Stínem vyjedná 3denní příměří. Na Slavnosti může přijít, kdo chce. Musí se zapřísahat dodržovat nové zákony Lissenu a svobodné provincie Mythey. Ale pak může svobodně vstoupit a po třech dnech opět odejí.

Co tedy Sever čeká?

Slavnosti Severu v rukou Bytostí. Snad je to návrat k těm nejstarším tradicím. Co se však v Lissenu doopravdy děje?

Skutečně se vrátila Olwen?

Rody ale chystají velkolepý příjezd. Je dokonce pozvaný jakýsi nový cirkus, který má být vzpomínkou na kdysi legendární Cirkus Bytostí a podivností.

Cirkus, zábava, trhy, hostina, starý severský rituál čtyř živlů. Vrací se staré časy?

Jak na to odpoví Sluneční církev? Jak rod Alyons, který si nárokuje každou píď Derrewynského majetku? A co Lovci čarodejnic?

Z hrdinů jsou potulní vymítači démonů a zlých duchů. Sluneční rytíři by tyto staré vojáky víry nejradši všechny upálilo, ale pro obyčejné lidi jsou stále skoro posvátní. Bojí se jich, ale neváhají je schovat či povolat, když je zle. A démoni se vracejí. Berou si těla a ničí duše.

Jako by někdo v Podsvětí rozpoutal peklo a všichni chtěli ven.

Nestane se totéž i v Lissenu?