Jezinky (rod Gadua, Bahaki)

Pro Děti lesa není nic odpornějšího než jezinka. Ohyzdná bytost, která vznikne ze zakázaného spáření hejkala a víly. Většina jezinek je zabita hned po narození, některé ale přežijí. Poznají se podle hřívy rozcuchaných vlasů, shrbené postavy, krví podlitých očí a ostrých drápů a zubů. Zdobí se očima tvorů, které ulovily.

Jezinky zpravidla utečou hluboko do lesa a tam se živí syrovým masem. Často žije pohromadě více takto divokých jezinek. Najdou se na velkou dálku díky svému kvílení. Takové jezinky si obvykle vyhloubí noru, ve které žijí a ze které vyrážejí na lov.

Některé rody dovolují jezinkám žít mezi ostatními, i když musí čelit pohrdání ostatních. Víly se jezinek štítí a tak jediný, kdo je ochotný je přijmout, jsou hejkalové. Jezinky tedy mají (ve fázích dúan) podobnou hru jako hejkalové.

Jména a mluva

Jezinky mají stejně jako hejkalové jména s jednou slabikou (Maj, Fír…). Jezinky o sobě mluví vždy ve 3. osobě (tedy “Maj chce” místo “já chci”).

Hraní jezinek

Jezinky se chovají podobně jako hejkalové a platí pro ně stejné informace (viz hejkalové). Jezinky jsou na ještě nižší společenské úrovni než oni a někteří hejkalové jim dávají najevo svou nadřazenost a tropí si z nich žerty.

Krís

Vztah jezinky s kýmkoliv se považuje za krís. V podstatě nikdy k němu však nedojde, nebo aspoň ne k fyzické podobě. Jezinky mají totiž podle obecně rozšířeného názoru “ozubené lůno”. Žádný hejkal nebude riskovat takové zmrzačení.

Sbírání očí

Jezinky jsou fascinované očima. Z každé větší kořisti je vyloupnou. Starší jezinky umí oči magicky konzervovat a jezinky je tak používají jako ozdobu nebo jimi zdobí svou noru. Většinou ale aspoň jedno oko snědí, protože syrové oči jsou pro jezinky největší lahůdka.

Herní prvky

Kvílení

Oproti hejkalům, jejichž mohutný řev dokáže ochromit kořist, umí jezinky akorát děsivě kvílet. Pokud žijí divoce, mohou se díky tomuto zvuku svolávat na velké vzdálenosti. Kvílení má u některých jezinek i jiný smysl, ale ten se objeví až ve hře.

Schopnosti hejkalů

Pro jezinky platí následující mechaniky, popsané u hejkalů (viz hejkalové): Totemy, Lov a boj (nenápadnost, pasti, jedy).